Уроки тематичного оцінювання
Тема. Урок узагальнення та тематичного контролю за розділом 2 «Київська
держава (Русь – Україна)
наприкінці Х - у першій половині
ХІ ст.»
7 клас
Мета: узагальнити
та систематизувати знання учнів з тематичного блоку, перевірити й оцінити
знання учнів; розвивати вміння та навички, які формувалися під час вивчення
теми; сприяти вихованню в учнів почуття патріотизму, поваги до історичного
минулого своєї держави, пробудженню емоційно-особистісного ставлення до подій
та явищ, спонукати школярів до подальшого поглиблення своїх знань.
Очікувані результати: після цього уроку учень /
учениця має
• знати: роки правління
Володимира Великого та Ярослава Мудрого, дати впровадження християнства як
державної релігії, розгрому печенігів під Києвом, час зведення Софійського
собору, укладення «Руської правди»; територію Київської держави за часів
правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого;
• розуміти:
Русь часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого як середньовічну
централізовану монархію – імперію; історичне значення запровадження
християнства як державної релігії Київської держави, укладення «Руської правди»;
місце Русі – України серед європейських держав після прийняття християнства;
поняття «шлюбна дипломатія», «фреска», «бояри», «книжкова мініатюра», «скрипторій»;
• уміти:
охарактеризувати внутрішню та зовнішню політику Володимира Великого та Ярослава
Мудрого; визначити причини та наслідки впровадження християнства як державної
релігії Київської держави; розпізнавати пам’ятки архітектури з часів Київської
держави Русі – України.
Тип уроку: урок
перевірки й обліку знань, умінь і навичок.
Обладнання уроку: картки
із завданнями для тематичного контролю.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний етап.
Перед виконанням завдань учитель разом з
учнями у короткій вступній бесіді пригадує, який розділ вони закінчили вивчати
та які теми до нього належать.
ІІ. Тематичне оцінювання.
Варіант
І
І рівень (завдання оцінюють у 0,5 бала)
1. Християнство на Русі було
запроваджено у
а) 860
р.; б) 882
р.; в) 911
р.; г) 988
р.
2. Софійський собор у Києві
було збудовано на честь
а) хрещення
Русі; б) початок
правління князя Ярослава Мудрого; в) розгром Ярославом Мудрим печенігів; г)
відновлення єдності Русі.
3. Привілейована група населення в
Київській Русі називалася
а) дружинники; б) закупи; в) рядовичі; г)
смерди.
4. Перші писані закони на
Русі з’явилися за правління князя
а) Олега; б) Володимира
Великого; в) Ярослава Мудрого; г) Володимира
Мономаха.
ІІ рівень (завдання оцінюють у 2 бали)
5. Встановіть послідовність подій.
А) Заснування
Києво – Печерського монастиря.
Б) Початок
одноосібного правління князя Володимира
В) Будівництво
Десятинної церкви.
Г) Хрещення
в Корсуні князя Володимира.
6. Поясніть
значення понять і термінів: шлюбна дипломатія; фреска.
ІІІ рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
7. Які твердження
відповідають дійсності (шість правильних відповідей)?
А) Ярослав
Мудрий є автором «Повчання дітям».
Б) За
Володимира Великого було хрещено Русь.
В) Ярослав
Мудрий заснував два міста з однаковою назвою – Юріїв.
Г) Ярослав
Мудрий у битві під Києвом розгромив кочові племена половців.
Д) За
князювання Володимира Великого до Русі були приєднані червенські міста.
Е) Князь
Ярослав Мудрий посів київський престол після тривалої міжусобної боротьби із
своїми братами.
Є) Митрополит Іларіон написав один з
найвизначніших творів давньоруської літератури «Слово про закон і благодать».
Ж) Перший писаний збірник законів Русі
було складено у період правління князя Володимира Великого.
З) Реймське й Остромирове Євангеліє
виготовлені у скрипторії при Софійському соборі в Києві.
IV рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
8. Чому період правління
князів Володимира Великого і Ярослава Мудрого називають часом розквіту
Київської Русі?
Варіант
ІІ
І рівень (завдання оцінюють 0,5 бала)
1. Київська Русь була
об’єднана під владою Ярослава Мудрого у
а) 1016 р.; б) 1019 р.;
в) 1036 р.; г) 1052 р.
2. Під час правління
Ярослава Мудрого було розгромлено кочові племена
а) хозарів; б) печенігів;
в) половців; г) аварів.
3.Особисто вільні селяни
у Київській Русі, які мали власне господарство, земельні наділи, виплачували
данину державі й виконували на її користь певні повинності називалися
а) закупи;
б) рядовичі; в) холопи; г) смерди.
4. Християнство на Русі
запровадив князь
А) Аскольд; б) Олег; в) Ольга; г)
Володимир.
ІІ рівень (завдання оцінюють у 2 бали)
5. Встановіть
послідовність подій.
А) Будівництво собору Святої Софії.
Б) Створення Остромирового Євангелія.
В) Запровадження християнства.
Г) Призначення Іларіона першим руським митрополитом.
6. Поясніть значення
понять і термінів: бояри; книжкова мініатюра.
ІІІ рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
7. Які твердження
характеризують розвиток Київської Русі за правління князя Володимира Великого
(шість правильних відповідей)?
А) Здійснено два переможні морські походи
на Константинополь.
Б) Заснував першу школу на Русі.
В) Для захисту кордонів Київської Русі від
нападів кочовиків розпочато будівництво грандіозної системи укріплень.
Г) Розпочав карбування власних монет –
златників і срібників.
Д) Під мурами Києва завдав поразки
печенігам і примусив їх припинити напади на Русь.
Е) Здійснив спробу реформування язичництва
проголосивши Перуна верховним богом Русі.
Є) Створив перший писаний звід законів
Київської Русі відомий як «Руська правда».
Ж) Запровадив християнство як державну
релігію Київської Русі.
З) Започаткував «шлюбну дипломатію»
руських князів: його син Святополк був одружений з донькою польського короля
Болеслава Хороброго; Ярослав – з донькою шведського короля Олафа.
IV рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
8. Назвіть причини та
наслідки прийняття християнства на Русі.
ІІІ. Рефлексія.
Учитель робить візуальний
аналіз роботи учнів на уроці (у разі потреби вказує на допущені помилки
учнів під час організації роботи).
IV. Домашнє завдання.
Скласти історичний
кросворд до вивченого розділу. Одному учневі підготувати історичну довідку про
половців.
Тема. Урок узагальнення та тематичного контролю за розділом 2
«Середньовічний світ Західної
Європи»
7 клас
Мета: узагальнити,
перевірити й оцінити знання учнів з тематичного блоку; розвивати вміння та
навички, які формувалися під час вивчення теми; сприяти вихованню в учнів
шанобливого ставлення до минулого, спонукати школярів до подальшого поглиблення
своїх знань.
Очікувані результати: після цього уроку учень /
учениця має
• знати:
основні стани середньовічного суспільства, найбільші міста Європи, основні
торговельні шляхи Середньовіччя, територію поширення християнства;
• розуміти: станове
суспільство як суспільство з ієрархічно вибудуваною соціальною структурою,
кожна з великих соціальних груп якого – відносно замкнена та умовно об’єднана
своїм правовим і економічним становищем у суспільстві; причини і наслідки
внутрішньої і зовнішньої колонізації середньовічної Європи; роль християнської
церкви в Середньовіччі; поняття «суспільний стан», «феод», «феодалізм»,
«васалітет», «феодальна драбина», «цех», «майстер», «підмайстер», «гільдія»,
«лихварство», «міська комуна», «внутрішня колонізація»;
• уміти:
описати вигляд середньовічного міста, середньовічного замку; охарактеризувати
соціальне становище і роль кожного з основних станів середньовічного
суспільства.
Тип уроку: урок
перевірки й обліку знань, умінь і навичок.
Обладнання уроку: картки
із завданнями для тематичного контролю.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний етап.
Перед виконанням завдань учитель разом з
учнями у короткій вступній бесіді пригадує, який розділ вони закінчили вивчати
та які теми до нього належать.
ІІ. Тематичне оцінювання
Варіант
Ⅰ
І
рівень (завдання оцінюють у 0,5 бала)
1. Васальні відносини склалися між А) феодалами; Б) між феодалами
і селянами; В) селянами; Г) станами.
2. Міста, які звільнялися від влади сеньйора, ставали
А) бенефіціями; Б) комунами;
В) гільдіями; Г) общинами.
3. Союз ремісників однієї професії в епоху Середньовіччя мав назву
А) герб; Б) шедевр;
В) гільдія; Г) цех.
4. У середні віки рицарем називали
А)
благородну людину; Б) кінного воїна; В) могутнього феодала; Г) учасника турнірів.
ІІ рівень (завдання оцінюють у 2 бали)
5. Поясніть значення понять і термінів: стани, феодальна драбина.
6. Встановіть відповідність.
1)
Міграції А) Великий землевласник.
2)
Феодал Б) Щорічні торги.
3)
Ярмарки В) Будинок, де
засідала міська рада.
4) Ратуша Г) Міська рада.
Д) Масове
переміщення народів.
ІІІ рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
7.Опишіть, як виглядало середньовічне місто.
ІV рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
8. Визначте роль християнської церкви в житті середньовічного суспільства.
Варіант
Ⅱ
І рівень (завдання оцінюють у 0,5 бала) 1. Остаточний розкол між Західною та
Східною християнськими церквами відбувся у
А) 1054р.; Б) 1073р.; В) 1077р.; Г) 1096р.
2. Об’єднання купців у середньовічних містах мало назву
А) цех; Б) орден;
В) гільдія; Г) братство.
3. «Чорною смертю» в епоху Середніх віків називали
А) війну; Б) турнір;
В) чуму; Г) голод.
4. Робітник, який вивчив ремесло, але
не має майстерні називається
А)
ремісник; Б) майстер; В) підмайстер; Г) учень.
ІІ рівень (завдання оцінюють у 2 бали)
5.Поясніть значення понять і термінів: міська
комуна, васалітет.
6.Встановіть відповідність.
1) Феодалізм А) Земля, надана королем чи
сеньйором у спадкове
володіння як плата за службу.
2) Феод Б) Усі безоплатні
роботи селян у господарстві
феодала, примусові обов’язки селян стосовно феодала.
3) Панщина В) Податок продуктами чи грошима, що його
стягували феодали з селян.
4) Оброк Г) Суспільний устрій
середньовічної Європи, основою
якого
є власність феодала на землю та працю селян.
Д) Власник феоду.
ІІІ рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
7. Опишіть, як виглядав середньовічний замок.
ІV рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
8. Проаналізуйте
причини та наслідки формування цехової системи ремісничого виробництва.
Варіант
Ⅲ
І рівень(завдання оцінюють у 0,5 бала)
1. Житло феодала в середні віки -це
А) замок; Б) хата;
В) палац; Г) фортеця.
2. Сплата грошима чи продуктами селянином феодалу називається
А)
панщиною; Б) оброком; В) баналітетом; Г) податком.
3. Представників міської верхівки в Середні віки називали
А)
бюргерство; Б) патриціат; В) плебс.
4. Людина, яка дає гроші в борг під відсоток називається
А)
лихвар; Б) міняйло; В) купець;
Г) банкір.
ІІ рівень (завдання оцінюють у 2 бали)
5.Поясніть значення понять і термінів: внутрішня колонізація, натуральне
господарство.
6. Встановіть відповідність.
1)
Васалітет А) Рицарський поєдинок.
2) Цех Б) Особиста
залежність одних феодалів від інших, могутніших.
3) Турнір В) Союз ремісників однієї
професії.
4) Гільдія Г) Земельне володіння, яке
надавав сеньйор своєму
васалу за службу.
Д) Об’єднання купців для захисту своїх інтересів. ІІІ рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
7. .Яку роль в суспільстві відігравала кожна із зазначених верств:
феодали, духовенство, селяни? У чому полягала їх взаємозалежність?
ІV рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
8. Проаналізуйте причини та наслідки боротьби міст з сеньйорами.
ІІІ. Рефлексія.
Учитель робить візуальний
аналіз роботи учнів на уроці (у разі потреби вказує на допущені помилки
учнів під час організації роботи).
IV. Домашнє завдання.
Скласти кросворд з 12 термінів, понять
вивченої теми. Одному учневі підготувати повідомлення про кораблі вікінгів.
Тема. Урок узагальнення та тематичного контролю за розділом 2
«Високе Відродження. Реформація
в Західній Європі»
8 клас
Мета: узагальнити,
перевірити й оцінити знання учнів з тематичного блоку; розвивати вміння та
навички, які формувалися під час вивчення теми; сприяти вихованню в учнів
шанобливого ставлення до минулого, спонукати школярів до подальшого поглиблення
своїх знань.
Очікувані результати: після цього уроку учень /
учениця має
• знати: час
бароко; дати початку Реформації в Європі, укладення Аугзбурзького
релігійного миру; територію поширення Реформації;
• розумію:
Ранній Новий час (Ранньомодерну добу) як період звільнення суспільного життя
від церковного догматизму; світський нецерковний характер культури Відродження;
гуманізм епохи Відродження як європейський інтелектуальний рух за вдосконалення
людської природи через пізнання культурної спадщини Античності; бароко як
усвідомлення людиною Ранньомодерної доби складності, багатоманітності та
мінливості світу; поняття «Реформація», «протестантизм», «лютеранство»,
«кальвінізм», «Контрреформація», «орден єзуїтів», «Високе Відродження»,
«бароко», «гуманізм»;
• умію:
розповісти про наукові досягнення Раннього Нового часу; представників культури
Відродження й бароко, їхні твори; видатні пам’ятки культури епохи Відродження й
бароко; визначити причини і наслідки Реформації та Контрреформації.
Тип уроку: урок
перевірки й обліку знань, умінь і навичок.
Обладнання уроку: картки
із завданнями для тематичного контролю.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний етап.
Перед виконанням завдань учитель разом з
учнями у короткій вступній бесіді пригадує, який розділ вони закінчили вивчати
та які теми до нього належать.
ІІ. Тематичне оцінювання.
Варіант І
І
рівень (завдання
оцінюють в 1бал)
1. Із наведеного переліку країн випишіть
ті, в яких перемогла Контрреформація.
Англія.
Північна Німеччина. Польща. Швеція. Італія. Данія. Південна Німеччина.
Швейцарія.
2. Автор картини «Сикстинська мадонна»:
А)
Мікеланджело; Б) Леонардо да Вінчі; В) Рубенс; Г) Рафаель.
3. Італійський вчений, винахідник
телескопа:
А)
Міколай Коперник; Б) Галілео Галілей; В) Джордано Бруно; Г) Йоганн Кеплер.
ІІ рівень (завдання оцінюють у 1,5 бала)
4. Поясніть значення понять й термінів:
протестантизм, бароко.
5. Встановіть відповідність.
А)
Еразм Роттердамський 1) вождь
Селянської війни в Німеччині
Б)
Мартін Лютер 2)
реформатор церкви в Німеччині
В)
Томас Мюнцер 3) засновник
ордену єзуїтів
Г)
Жан Кальвін 4) реформатор церкви в Швейцарії
Д)
Ігнатій Лойола 5)
письменник, мислитель.
ІІІ рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
6. Вставте пропущене.
Німецький професор богослов’я …
виступив у …
році з документом під назвою … , що стало початком процесу, який отримав
назву … .
Які наслідки мав цей виступ для країн
Європи?
ІV рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
7. Складіть таблицю «Шедеври культури
Відродження».
В ЖИВОПИСІ
|
В ЛІТЕРАТУРІ
|
Варіант ІІ
І
рівень (завдання
оцінюють в 1бал)
1. Із наведеного переліку країн випишіть ті,
в яких перемогла Реформація.
Англія.
Північна Німеччина. Польща. Швеція. Італія. Данія. Південна Німеччина.
Швейцарія.
2. Автор картини «Повернення блудного
сина»:
А)
Альбрехт Дюрер; Б) Пітер Пауль Рубенс; В) Рембрандт ван Рейн; Г) Рафаель Санті.
3. Видатний італійський політик та історик
Нікколо Макіавеллі був автором твору:
А)
«Утопія»; Б) «Дон Кіхот»; В) «Державець»; Г) «Похвала глупоті».
ІІ рівень (завдання оцінюють у 1,5 бала)
4. Поясніть значення понять й термінів:
Контрреформація, гуманізм. 5 .Встановіть
відповідність.
А)
Реформа 1) прихильники
Реформації
Б)
Індульгенція 2) організація
монахів, чернечий орден
В)
Програма 3) виклад
мети й вимог
Г)
Протестанти 4)папська
грамота про відпущення (прощення) гріхів
Д)
Єзуїти 5)зміни,
перетворення.
ІІІ рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
6 .Знайдіть зв’язок між подіями. Які
наслідки вони мали?
1517
р. ; 1524 р.; 1555 р. – подія?
ІV рівень (завдання оцінюють у 3 бали)
7. Складіть таблицю «Епоха Відродження».
ХУДОЖНИК
|
ПИСЬМЕННИК
|
ВЧЕНИЙ
|
ІІІ. Рефлексія.
Учитель робить візуальний
аналіз роботи учнів на уроці (у разі потреби вказує на допущені помилки
учнів під час організації роботи).
IV. Домашнє завдання.
Випереджувальне завдання. Заповнити
таблицю «Французькі королі – довгий шлях до абсолютизму» (зразок таблиці:
«Король», «Дата правління», «Заходи щодо укріплення влади»).
Тема. Урок узагальнення та тематичного контролю за розділом 3 «Київська
держава у другій половині ХІ - у першій половині ХІІІ
ст.»
7 клас
Мета: узагальнити
та систематизувати знання учнів з тематичного блоку, перевірити й оцінити
знання учнів; розвивати вміння та навички, які формувалися під час вивчення
теми; сприяти вихованню в учнів почуття патріотизму, поваги до історичного
минулого своєї держави, пробудженню емоційно-особистісного ставлення до подій
та явищ, спонукати школярів до подальшого поглиблення своїх знань.
Очікувані результати: після цього уроку учень /
учениця має
• знати: дату Любецького
з’їзду, період правління Володимира Мономаха, дату першої писемної згадки назви
«Україна»; території князівству період роздробленості Київської держави
(Русі-України);
• розуміти:
причини політичної децентралізації (дроблення) Київської держави; період
правління наступників Ярослава Мудрого як час політичної децентралізації
(дроблення) Русі, перетворення її у федеративну монархію; поняття «феодальна
роздробленість»,«вотчина», «князівський з’їзд», «віче»;
•
уміти: охарактеризувати господарську та політичну культуру
Русі в ХІІ – першій половині ХІІІ ст.; визначити особливості
розвитку культури Київської Русі в другій половині ХІ -
першій половині ХІІІ ст.; укласти історичний портрет руського князя.
Тип уроку: урок
перевірки й обліку знань, умінь і навичок.
Обладнання уроку: картки
із завданнями для тематичного контролю.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний етап.
Перед виконанням завдань
учитель разом з учнями у короткій вступній бесіді пригадує, який розділ вони
закінчили вивчати та які теми до нього належать.
ІІ. Тематичне оцінювання.
Варіант
І
1. Битва на річці Альті
відбулася у А)
1054р.; Б) 1068 р.; В) 1072 р.; Г) 1073 р. 2. Вкажіть у якому джерелі вперше
вживається назва «Україна»: А) Київський літопис; Б) «Слово о полку
Ігоревім»; В) Галицько- Волинський літопис; Г) «Повість минулих літ». 3. Позначте ім’я одного з
найвідоміших іконописців Русі, ченця Києво-Печерської лаври: А) Боян; Б) Агапіт; В) Аліпій; Г) Нестор. 4. Поясніть значення понять і
термінів: вотчина, князівський з’їзд. 5. Встановіть відповідність між
містами та архітектурними пам’ятками. 1. Чернігів А.
Успенський собор. 2. Київ Б. Храм Богородиці Пирогощі. 3. Володимир В. Храм Успіння Божої Матері. 4.Галич Г, П’ятницька церква. Д. Церква св. Пантелеймона.
6. Складіть історичний портрет Ярослава Осмомисла. 7. Поясніть основні причини
політичної роздробленості Київської Русі.
Варіант
ІІ
1. Позначте, коли
відбувся з’їзд князів у Любечі: А) 1068р.; Б) 1072 р.; В) 1097 р.;
Г) 1169 р. 2. Позначте назву однієї із
найбільших святинь Давньої Русі-України, яка нині зберігається в Музеї
Волинської ікони в Луцьку: А) Холмська ікона Божої
Матері; Б) ікона Успіння Богородиці; В) Вишгородська ікона Божої Матері; Г) Белзька
ікона Божої Матері. 3. Вкажіть ім’я князя , який у
1169 р пограбував та спалив Київ: А) Ярослав Осмомисл; Б) Андрій
Боголюбський; В) Володимир Мономах; Г) Юрій Долгорукий. 4. Поясніть значення понять і
термінів: віче, феодальна роздробленість. 5. Встановіть відповідність між
датами і подіями. 1.
1068 р. А.
Битва на р. Альті. 2. 1072 р. Б. З’їзд князів у Вишгороді. Схвалення правди . Ярославичів. 3. 1097 р. В. Прихід до влади Володимира Мономаха. 4. 1113 р. Г.
Любецький з’їзд. Д.
Похід новгород - сіверського князя Ігоря проти половців . 6. Складіть історичний портрет Володимира
Мономаха. 7. Вкажіть особливості розвитку культури Київської
Русі в другій половині ХІ - першій половині ХІІІ ст.
ІІІ. Рефлексія.
Учитель робить візуальний
аналіз роботи учнів на уроці (у разі потреби вказує на допущені помилки
учнів під час організації роботи).
IV. Домашнє завдання.
Скласти історичний
кросворд до вивченого розділу.
Тема. Урок узагальнення та тематичного контролю за розділом 3
«Держави Європи в Ⅹ - ⅩⅤ ст.»
7 клас
Мета: узагальнити,
перевірити й оцінити знання учнів з тематичного блоку; розвивати вміння та
навички, які формувалися під час вивчення теми; сприяти вихованню в учнів
шанобливого ставлення до минулого, спонукати школярів до подальшого поглиблення
своїх знань.
Очікувані результати: після цього уроку учень /
учениця має
• знати:
час нормандського завоювання Англії, Реконкісти, Столітньої війни, Війни троянд;
дати утворення Священної Римської імперії, початку скликання англійського
парламенту та Генеральних штатів у Франції, ухвалення Великої хартії
вольностей;
• розуміти: значення
формулювання принципу недоторканості особи для становлення правової культури
європейської цивілізації; поняття «станово-представницька монархія»,
«парламент» («кортеси», «Генеральні штати»), «Золота булла», «Реконкіста»,
«торговельні республіки»;
• уміти: визначати
напрямки внутрішньої й зовнішньої політики європейських правителів, визначити
наслідки Реконкісти, Столітньої війни, Війни троянд.
Тип уроку: урок
перевірки й обліку знань, умінь і навичок.
Обладнання уроку: картки
із завданнями для тематичного контролю.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний етап.
Перед виконанням завдань учитель разом з
учнями у короткій вступній бесіді пригадує, який розділ вони закінчили вивчати
та які теми до нього належать.
ІІ. Тематичне оцінювання
Варіант Ⅰ
1. Генеральні Штати – це станово -
представницький орган влади в:
А) Англії; Б) Іспанії; В) Німеччині; Г)
Франції.
2. Генеральні Штати вперше скликав
король:
А) Філіпп ІІ Август; Б) Людовік ІХ Святий;
В) Філіпп ІⅤ Красивий; Г) Генріх ІІ Плантагенет.
3. Столітня війна тривала у:
А) 1302 – 1402 рр.; Б) 1337 – 1437 рр.; В)
1337 – 1453 рр.; Г) 1353 – 1453 рр.
4. Коли та ким було здійснено
нормандське завоювання Англії?
А) Гарольдом Хоробрим у 1066 р.; Б)
Вільгельмом Завойовником у 1066 р.; В) Іоанном Безземельним у 1265 р.; Г)
Симоном де Монфором у 1265 р.
5. «Велика хартія вольностей» - це
перший в Європі документ, що засвідчив:
А) принципи європейського парламентаризму;
Б) основні права людини; В) основні обов’язки людини; Г) основні права й
обов’язки людини.
6. Наслідком війни Червоної і Білої
троянд в Англії став(-ла):
А) прихід до влади нової династії Тюдорів;
Б) прихід до влади нової династії Плантагенетів; В) роздробленість Англії на
окремі держави; Г) складання єдиних для всієї країни законів.
7. Англійський парламент уперше
скликано в:
А) 1215 р.; Б) 1265 р.; В) 1302 р.; Г)
1337 р.
8. Засновником Священної Римської
імперії був:
А) Оттон І; Б) Фрідріх ІІ Барбаросса; В) Фрідріх
ІІ; Г) Карл ІⅤ.
9. Вкажіть рік видання імператором
Карлом ІⅤ «Золотої булли»:
А) 1336 р.; Б) 1346 р.; В) 1356 р.; Г)
1366 р.
10. Кортеси – це станово-представницький
орган влади в:
А) Англії; Б) Іспанії; В) Німеччині; Г)
Франції.
11. Наприкінці ХІІІ ст. у володіннях
арабів залишилася лише одна область на півдні Піренейського півострова:
А) Кордовський халіфат; Б) Багдадський
халіфат; В) Арагонський емірат; Г) Гранадський емірат.
12. У 1479 році шлюб Ізабелль Кастильської та Фернандо
Арагонського призвів до:
А) утворення королівства Португалія; Б)
утворення королівства Іспанія; В) об’єднання Португалії та Іспанії; Г)
остаточної поразки арабів у Гранаді.
Варіант ІІ
1. Генеральні Штати вперше було
скликано у:
А) 1265 р.; Б) 1302 р.; В) 1453 р.; Г)
1479 р.
2. З духовно – рицарським орденом
тамплієрів вів боротьбу король:
А) Людовік ІХ Святий; Б) Філіпп Ⅳ
Красивий; В) Карл Ⅶ; Г) Генріх ІІ Плантагенет.
3. Столітня війна завершилася:
А) перемогою Англії; Б) перемогою Франції;
В) утворенням декількох держав на території Англії; Г) утворенням декількох
держав на території Франції.
4. Коли та ким була підписана «Велика
хартія вольностей»?
А) 15 червня 1215 року, Іоанном
Безземельним; Б) 15 липня 1215 року, Вільгельмом Завойовником; В) 15 червня
1215 року, Гарольдом Хоробрим; Г) 15 червня 1215 року, Генріхом ІІ
Плантагенетом.
5. Скликанню першого парламенту в
Англії передувала:
А) зміна династії; Б) громадянська війна;
В) напад норманів; Г) початок Столітньої війни.
6. Вкажіть, хто з королів Англії був
засновником династії Плантагенетів:
А) Річард І Левове Серце; Б) Іоанн
Безземельний; В) Генріх ІІ; Г) Генріх ІІІ.
7. Назвіть дату утворення Священної
Римської імперії:
А) 843 р.; Б) 936 р.; В) 945 р.; Г) 962 р.
8. Вкажіть, якого німецького
імператора називали «Дивом світу»:
А) Оттона І; Б) Фрідріха ІІ Барбароссу; В)
Фрідріха ІІ; Г) Карла ІⅤ.
9. Рейхстаг – це станово-представницький
орган влади в:
А) Англії; Б) Іспанії; В) Німеччині; Г)
Франції.
10. Основним джерелом процвітання
Флорентійської, Генуезької та Венеціанської республік було:
А) військо; Б) флот; В) морська торгівля ;
Г) завойовницькі походи.
11. Держава арабів на завойованих
землях Піренейського півострова називалась:
А) Кордовський халіфат; Б) Багдадський
халіфат; В) Арагонський емірат; Г) Гранадський емірат.
12. Завершення Реконкісти приєднанням
Гранади та відкриття Америки відбулося у:
А) 718 р.; Б) 1479 р.; В) 1492 р.; Г) 1498
р.
ІІІ.
Рефлексія.
Учитель робить візуальний
аналіз роботи учнів на уроці (у разі потреби вказує на допущені помилки
учнів під час організації роботи).
IV. Домашнє завдання.
Скласти кросворд з 12 термінів, понять
вивченої теми. Одному учневі підготувати слайдову презентацію про Тому
Аквінського.
Тема. Урок узагальнення та тематичного контролю за розділом 2
«Європа та Америка в добу
революцій та національного об’єднання (1815
– 1870 рр.)»
9 клас
Мета: узагальнити,
перевірити й оцінити знання учнів з тематичного блоку; розвивати вміння та навички,
які формувалися під час вивчення теми; сприяти вихованню в учнів шанобливого
ставлення до минулого, спонукати школярів до подальшого поглиблення своїх
знань.
Очікувані результати: після цього уроку учень /
учениця має
• знати: дати
Липневої революції, збройного виступу декабристів у Росії, «Весни народів»,
об’єднання Італії та Німеччини, Громадянської війни в США, Східної (Кримської)
війни;
• розуміти: поняття «реставрація», «реакція»,
«вікторіанська епоха», «чартистський рух», «професійна спілка», «західники»,
«слов’янофіли», «Весна народів», «Рисорджименто», «аболіціонізм»;
• уміти: охарактеризувати політичний і
соціально-економічний розвиток країн Європи та Америки в першій половині ХІХ
ст.; визначити причини й наслідки «Весни народів», об’єднання Італії та
Німеччини, Громадянської війни в США.
Тип уроку: урок
перевірки й обліку знань, умінь і навичок.
Обладнання уроку: картки
із завданнями для тематичного контролю.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний етап.
Перед виконанням завдань учитель разом з
учнями у короткій вступній бесіді пригадує, який розділ вони закінчили вивчати
та які теми до нього належать.
ІІ. Тематичне оцінювання
Варіант Ⅰ
1.
Широке зростання фабрично – заводської промисловості, будівництво залізниць,
швидке використання парових машин, ріст міст. В першій половині ХІХ ст. ці риси
були найяскравіше виражені у
А)
Франції; Б) Великій Британії; В) Німеччині; Г) Росії.
2.
Повстання декабристів у Петербурзі (Росія) відбулося у
А)
1816 р.; Б) 1818 р.; В) 1825 р.; Г) 1826 р.
3
.Рух за політичні права робітників у Великій Британії отримав назву
А)
ліберального; Б) чартистського; В) профспілкового; Г) протекціоністського.
4.
Політику об’єднання Німеччини «залізом і кров’ю» здійснював
А)
Вільгельм І; Б) О. фон Бісмарк; В) Фрідріх-Вільгельм ⅠⅤ; Г) Г. К. Мольтке.
5.
Об’єднання Німеччини завершилось в результаті
А)
війни з Францією; Б) війни з Австрією; В) війни з Данією; Г) парламентських
виборів.
6.
Громадянська війна у США тривала у
А)
1853-1856 рр.; Б) 1860-1862 рр.; В) 1862-1863 рр.; Г) 1861-1865 рр.
7.
Вкажіть італійську область – центр об’єднавчого руху в Італії:
А)
Тоскана; Б) П’ємонт; В) Ломбардія; Г) Венеція.
8.
Вкажіть країни, в яких у 1848-1849 рр. відбулися революції
А)
Росія, Англія, Франція, Австрія; Б) Англія, Франція, Німеччина, Італія; В) Франція,
Німеччина, Італія, Австрія; Г) Німеччина, Італія, Австрія, Росія.
9.
Об’єднання Італії завершилось у
А)
1860 р.; Б) 1866 р.; В) 1870 р.; Г) 1871 р.
10.
У 1837- 1901 рр. монархію у Великій Британії очолював(-ла):
А)
королева Вікторія; Б) король Вільгельм ⅠⅤ; В) королева Єлизавета І; Г)король
Георг ⅠⅤ.
11.
Яка подія спричинила розкол США і початок громадянської війни у середині ХІХ
ст.:
А)
обрання президентом А. Лінкольна; Б) утворення Конфедерації; В) наступ на столицю
Конфедерації – м. Річмонд; Г) напад на форт Самтер у Північній Кароліні?
12.
Чому в Європі розпочинається «весна народів»?
А)
у 1847 р. в Європі тривали війни, що відчутно погіршили становище населення; Б)
це було необхідно для створення незалежних держав в Європі; В) їх заздалегідь готувала міжнародна
масонська організація; Г) загострилися суперечності між різними верствами
населення.
Варіант Ⅱ
1.
Ліберальний напрямок в суспільному русі Росії першої половини ХІХ ст.
представляли
А)
консерватори і слов’янофіли; б) слов’янофіли і західники; в) західники і
радикали; г) консерватори і радикали?
2.
Вкажіть роки існування Липневої монархії у Франції
А)
1830 – 1848 рр.; Б) 1830 – 1846 рр.; В) 1838 – 1870 рр.; Г)1848 – 1849 рр.
3.
Аболіціоністи – це
А)
прихильники негайного скасування рабства в США; Б) учасники громадянської війни
в США; В) прихильники доктрини президента Дж. Монро; Г) фермери, що займали
землі без юридичного оформлення.
4.
Об’єднання Німеччини завершилося утворенням Німецької імперії у
А)
1864 р.; Б) 1866 р.; В) 1870р.; Г)1871 р.
5.
Вкажіть країну, в якій вперше в світі розпочався і найраніше закінчився
промисловий переворот:
А)
США; б) Велика Британія; в) Франція; г) Росія.
6.
«Весна народів» охопила ряд країн Європи і тривала протягом
А)
1838-1840 рр.; Б) 1848-1849 рр.; В) 1848-1852 рр.; Г) 1849-1850 рр.
7.
За гегемонію в Німеччині боролися
А)
Пруссія і Баварія; Б) Австрія і Саксонія; В) Баварія і Саксонія; Г) Пруссія і
Австрія.
8.
Боротьба за об’єднання Італії була розпочата в 1859 році
А)
Неаполітанським королівством; Б) Пармою, Моденою і Тосканою; В) Сардінським королівством; Г) Папською областю.
9.
В результаті революцій середини ХІХ ст. кріпацтво було скасовано в
А)
Австрійській імперії; Б) Франції; В) Російській імперії; Г) Італійських
державах.
10.
Повстання декабристів в Росії співпало з початком царювання
А)
Олександра І; Б) Миколи І; В) Олександра ІІ; Г) Олександра ІІІ.
11.
Яка подія стала переломною в ході громадянської війни в США середини ХІХ ст. і
визначила перемогу північних штатів:
А)
початок Реконструкції Півдня; Б) заява про скасування рабства в південних
штатах та закон про гомстеди; В) «рейд (марш) до моря» генерала Шермана; Г) поразка армії Конфедерації під
Геттісбергом (Пенсільванія)?
12.
Результатом промислової революції в Англії у 1815-1847 роках стало
А)
переважний розвиток прискореними темпами галузей важкої промисловості; Б) вирощування
сільськогосподарської продукції більшістю населення країни; В) поява великої
кількості мануфактур з виробництва сукна, текстилю та вивезення продукції цієї
галузі за кордон; Г) криза виробництва, закриття малих і середніх підприємств,
масове безробіття.
Варіант Ⅲ
1.
Процес відновлення поваленого суспільного ладу або династії, що раніше перебувала
при владі, називається А) реставрація; Б)
реформація; В) реконструкція; Г) революція.
2.
Завоювання національної незалежності, політичне об’єднання країни – завдання,
які були актуальними у 1848-1849 роках для
А) Франції; Б) Росії; В) Австрії; Г) Італії.
3.
Друга республіка у Франції була проголошена
А)
1846 р.; Б) 1848 р.; В) 1850 р.; Г) 1852 р.
4.
Перед парламентом Великої Британії чартисти висували вимогу
А)
ліквідувати «гнилі містечка»; Б) запровадити загальне виборче право; В)
створити профспілки; Г) провести шкільну реформу.
5.
Боротьба за об’єднання Італії була розпочата в 1859 році
А)
Сардинським королівством; Б) Пармою, Моденою і Тосканою; В)
Неаполітанським королівством; Г) Папською областю.
6.
Кримська війна відбулася у
А)
1825-1826 рр.; Б) 1848-1849 рр.; В) 1853-1856 рр.; Г) 1855-1856 рр.
7.
Політику об’єднання Німеччини «залізом і кров’ю» здійснював
А)
Вільгельм І; Б) Г. К. Мольтке; В) Фрідріх-Вільгельм ⅠⅤ; Г) О. фон Бісмарк.
8.
Яка подія спричинила розкол США і початок громадянської війни у середині ХІХ
ст.:
А)
утворення Конфедерації; Б) обрання президентом А. Лінкольна; В) наступ на
столицю Конфедерації – м. Річмонд; Г) напад на форт Самтер у Північній
Кароліні.
9.
Вкажіть країну, в якій вперше в світі розпочався і найраніше закінчився
промисловий переворот:
А)
США; Б) Росія; В) Франція; Г) Велика Британія.
10.
Організатором Південного товариства у 1821 р. та автором політичної програми
«Руська правда» був
А)
С. Муравйов-Апостол; Б) М. Муравйов; В) П. Пестель; Г) О. Герцен.
11.
Вікторіанська епоха – період правління королеви Вікторії у Великій Британії
- припадає на
А)
1830-1900 рр.; Б) 1837-1848 рр.; В) 1837-1901 рр.; Г) 1819-1901 рр.
12.
Яка з вказаних подій має відношення до революції 1848-1849 рр. в Австрійській
імперії:
А)
у Франкфурті скликано парламент; Б) почав роботу конгрес над створенням
Конституції; В) починаються реформаторські банкети; Г) скасовано кріпосне право
у Східній Галичині й Північній Буковині?
Варіант
Ⅳ
1.
Прагнення закріпити або поновити старі порядки, активний опір прогресу в суспільному
житті носить назву
А)
реконструкція; Б) революція; В) реакція; Г) реформа.
2.
«Майстернею світу» в середині ХІХ ст. називали
А)
Німеччину; Б) Велику Британію; В) Росію; Г) Францію.
3.
Повстання декабристів в Російській імперії відбулося в
А)
квітні 1821 р. ;Б) листопаді 1823 р.; В) грудні 1825 р.; Г) серпні 1830 р.
4.
Яка з вказаних подій має відношення до революції 1848-1849 рр. у Франції:
А)
проголошення конституційної монархії; Б) скликання конгресу представників
різних народів; В) обрання президентом Луї-Наполеона Бонапарта; Г) проголошення Третьої
республіки?
5.
Вкажіть італійську область – центр об’єднавчого руху в Італії
А)
П’ємонт; Б) Тоскана; В) Ломбардія; Г) Венеція.
6.
Організатором Північного товариства у 1821 р. та автором політичної програми
«Конституція» був
А)
С. Муравйов-Апостол; Б) М. Муравйов; В) П. Пестель; Г) К. Рилєєв.
7.
Громадянська війна у США тривала у
А)
1853-1856 рр.; Б) 1860-1862 рр.; В) 1862-1863 рр.; Г) 1861-1865 рр.
8.
В результаті революцій середини ХІХ ст. кріпацтво було скасовано в
А)
Австрійській імперії; Б) Франції; В) Російській імперії; Г) Італійських
державах.
9.
У 1837- 1901 рр. монархію у Великій Британії очолював(-ла)
А)
королева Вікторія; Б) король Вільгельм ⅠⅤ; В) королева Єлизавета І; Г) король
Георг ⅠⅤ.
10.
Об’єднання Німеччини завершилося утворенням Німецької імперії
А)
1864 р.; Б) 1866 р.; В) 1870р.; Г )1871 р.
11.
Яка подія стала переломною в ході громадянської війни в США середини ХІХ ст. і
визначила перемогу північних штатів:
А)
початок Реконструкції Півдня; Б) «рейд (марш) до моря» генерала Шермана; В) заява
про скасування рабства в південних штатах та закон про гомстеди; Г)
поразка армії Конфедерації під Геттісбергом (Пенсільванія)?
12.
Які події вплинули на формування ідейних поглядів лідерів декабристського руху
в Росії:
А
)дискусії між західниками і слов’янофілами щодо подальшого розвитку Росії; Б) створення
П Пестелем політичної програми, де йшлося про скасування самодержавства і встановлення
республіки; В) засудження до каторги в Сибіру петрашевців, розгром Кирило-Мефодіївського
братства; Г) війна з Наполеоном і закордонний похід російської армії до
Франції?
Варіант Ⅴ
1.
Аболіціоністи – це
А)
учасники громадянської війни в США; Б) прихильники
негайного скасування рабства в США; В) прихильники доктрини президента Дж.
Монро; Г) фермери, що займали землі без юридичного оформлення.
2.
Перша парламентська реформа у Великій Британії була проведена у
А)
1825 р.; Б) 1830 р.; В) 1832 р.; Г) 1834 р.
3.
Об’єднання Німеччини завершилось в результаті
А)
війни з Францією; Б) війни з Австрією; В) війни з Данією; Г) парламентських
виборів.
4.
Повстання декабристів в Росії співпало з початком царювання
А)
Олександра І; Б) Миколи І; В) Олександра ІІ; Г )Олександра ІІІ.
5.
Об’єднання Італії завершилось у
А)
1860 р.; Б) 1866 р.; В) 1870 р.; Г) 1871 р.
6.
Перед парламентом Великої Британії чартисти висували вимогу
А)
запровадити загальне виборче право; Б) ліквідувати «гнилі містечка»; В) створити профспілки; Г)провести шкільну реформу.
7.Вкажіть
країни, в яких у 1848-1849 рр. відбулися революції:
А)
Росія, Англія, Франція, Австрія; Б) Англія, Франція, Німеччина, Італія; В) Франція,
Німеччина, Італія, Австрія; Г) Німеччина, Італія, Австрія, Росія.
8.
Ліберальний напрямок в суспільному русі Росії першої половини ХІХ ст.
представляли
А)
консерватори і слов’янофіли; Б) консерватори і радикали; В) західники і
радикали; Г) слов’янофіли і західники.
9.Громадянська
війна у США тривала у
А)
1853-1856 рр.; Б) 1860-1862 рр.; В) 1861-1865 рр.; Г) 1862-1863 рр.
10.
Результатом промислової революції в Англії у 1815-1847 роках стало
А)
поява великої кількості мануфактур з виробництва сукна, текстилю та вивезення
продукції цієї галузі за кордон; Б) вирощування сільськогосподарської продукції
більшістю населення країни; В) переважний розвиток прискореними темпами галузей
важкої промисловості;; Г) криза виробництва, закриття малих і середніх
підприємств, масове безробіття.
11.
Завоювання національної незалежності, політичне об’єднання країни – завдання,
які були актуальними у 1848-1849 роках для
А)
Франції; Б) Італії; В) Австрії; Г)Росії.
12.
Одимн з лідерів «Рисорджименто», організатором походу тисячі «червоносорочечників»
на Сицилію був
А)
Л. Кошут ; Б) Дж. Гарібальді; В) К. Кавур;Г) Дж. Мадзіні.
Відповіді в додатку.
ІІІ. Рефлексія.
Учитель робить візуальний
аналіз роботи учнів на уроці (у разі потреби вказує на допущені помилки учнів
під час організації роботи).
IV. Домашнє завдання.
Повторити матеріал теми
«Індустріальна революція в країнах Західної Європи та її наслідки».
ДОДАТОК
Відповіді на тестові завдання
В
– І В – ІІ В
– ІІІ В -Ⅳ В - Ⅴ
1. Б 1. Б 1.
А 1. В 1. Б
2. В 2.
А 2. Г 2. Б 2. В
3. Б 3.
А 3. Б 3. В 3. А
4. Б 4.
Г 4. Б 4. В 4. Б
5. А 5.
Б 5. А 5. А 5. Г
6. Г 6.
Б 6. В 6. Б 6. А
7. Б 7.
Г 7. Г 7.
Г 7. В
8. В 8.
В 8. Б 8. А 8. Г
9. Г 9.
А 9. Г 9. А 9. В
10. А 10.
Б 10. В 10. Г 10. В
11. А 11.
Б 11. В 11. В 11. Б
12. Г 12.
А 12. Г 12. Г 12. Б
Тема. Урок узагальнення та тематичного контролю за розділом 3
«Розгортання української
революції. Боротьба за відновлення державності»
10 клас
Мета: узагальнити,
перевірити й оцінити знання учнів з тематичного блоку; розвивати вміння та
навички, які формувалися під час вивчення теми; сприяти вихованню в учнів
шанобливого ставлення до минулого, спонукати школярів до подальшого поглиблення
своїх знань.
Очікувані результати: після цього уроку учень /
учениця має
• знати: зміст понять: гетьманат,
директорія, Чортківська офензива, терор, продовольча розкладка, «воєнний
комунізм», реквізиція; форми та основні
ознаки національної державності часів української революції: Українська
держава, УНР за Директорії, ЗУНР; значення Акта Злуки УНР і ЗУНР;
•
уміти: встановити послідовність подій Української революції;
оперувати хронологічним і понятійним матеріалом розділу.
Тип уроку: урок
перевірки й обліку знань, умінь і навичок.
Обладнання уроку: картки
із завданнями для тематичного контролю.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний етап.
Перед виконанням завдань учитель разом з
учнями у короткій вступній бесіді пригадує, який розділ вони закінчили вивчати
та які теми до нього належать.
ІІ. Тематичне оцінювання
Варіант Ⅰ
1. Позначте, коли відбувся державний
переворот, що зумовив перехід влади до П. Скоропадського:
А) 1 березня 1918 р.; Б) 9 березня 1918
р.; В) 17 квітня 1918 р.; Г) 29 квітня 1918 р.
2. Позначте прізвище діяча, який став
першим президентом ЗУНР:
А) Дмитро Вітовський; Б) Кость Левицький;
В) Євген Петрушевич; Г) Мирон Тарнавський.
3. Позначте офіційну назву України за
часів Директорії:
А) Українська Демократична Республіка; Б)
Українська Держава; В) Українська Народна Республіка; Г) Українська
Соціалістична Республіка.
4. Позначте причини поразок
українських військ у боротьбі за незалежність у другій половині 1919р.:
А) боротьба з білогвардійцями, які мали
підтримку Антанти, зрада керівників, передчасні холоди; Б) боротьба на два
фронти, підтримка ворога ззовні, втеча керівників, епідемії хвороб, голод на
території формування основних військ УНР; В) перехід військового керівництва на
бік ворога, недостача озброєнь, допомога Червоній армії з-за кордону,
партизанський рух у тилу військ УНР; Г) чисельна перевага ворогів, боротьба на
три фронти, епідемія тифу, зовнішньополітична ізоляція, погане забезпечення
армій.
5. Позначте правильне твердження:
А) «Перший зимовий похід» очолив Симон
Петлюра; Б) вирішальний бій між військами Директорії та військами гетьмана П.
Скоропадського відбувся 14 грудня 1918 р.; В) Акт злуки УНР і ЗУНР відбувся 22
січня 1918 р.; Г) головною рисою більшовицької політики на селі у 1919 р. була
продрозкладка.
6. Прочитайте рядки життєпису
історичного діяча й укажіть його:
«Роки
життя – 1863-1945. Народився в Петербурзі. Походив з давнього козачого
українського роду, дитинство минуло у Харкові та Полтаві. Видатний
природознавець, мінералог і кристалограф, основоположник геохімії, біогеохімії,
гідрогеохімії, вчень про ноосферу і біосферу. Перший президент УАН у 1918-1921
рр.».
А) Лев Писаржевський; Б) Михайло Кравчук;
В) Володимир Вернадський; Г) Агатангел Кримський.
7. Позначте назви (назву) бойових
дій, які означали завершення збройної боротьби регулярних військ УНР за
незалежність України: 1) «Другий зимовий похід»; 2) Чортківська офензива:
А) правильною є відповідь 1; Б) правильною
є відповідь 2; В) правильною є обидві відповіді; Г) обидві відповіді
неправильні.
8. Вкажіть країни, які в 1918-1919 рр. захопили
західноукраїнські землі:
1) Німеччина; 2) Польща; 3) Румунія; 4)
Угорщина; 5) Фінляндія; 6) Чехо-Словаччина; 7) Росія.
9. Встановіть відповідність між
поняттями та їх визначеннями.
1) «воєнний комунізм»; а)
анархічне явище в українському русі, невизнання влади;
2) Директорія; б) економічна політика більшовиків;
3) отаманщина; в)
ідея об’єднання всіх етнічних українських земель;
4) соборність; г)
колегіальний орган виконавчої влади з декількох осіб;
д) нічим не обмежена влада особи, групи, класу.
10. Встановіть послідовність подій.
А) Проголошення у Харкові УСРР.
Б) Українське національне повстання у
Львові.
В) Чортківська офензива.
Г) Варшавський договір між УНР і Польщею.
Варіант Ⅱ
1. Позначте, коли відбулося урочисте
проголошення на Софійському майдані Києва Акта злуки:
А) 22 січня 1918 р.; Б) 14 грудня 1918 р.;
В) 22 січня 1919 р.; Г) 14 грудня 1919 р.
2. Позначте прізвище діяча, який у
січні 1919 р. очолив РНК УСРР:
А) Григорій Петровський; Б) Георгій
П’ятаков; В) Християн Раковський; Г) Василь Шахрай.
3. Позначте офіційну назву України в
часи правління гетьмана Павла Скоропадського:
А) Українська Демократична Республіка; Б)
Українська Держава; В) Українська Народна Республіка; Г) Українська
Соціалістична Республіка.
4. Позначте головну причина поразки
ЗУНР у польсько-українській війні:
А) міжнародна ізоляція, відсутність
боєздатної армії та підтримки народу; Б) відсутність командних кадрів і
некомпетентність військового керівництва; В) внутріпартійна боротьба всередині
ЗУНР, суперечності в керівництві уряду, численніша армія Польщі; Г) міжнародна
ізоляція, невизнання незалежності ЗУНР Антантою і всіляка підтримка нею
претензій Польщі на галицькі землі, численніша армія Польщі.
5. Позначте правильне твердження:
А) суспільно-політична течія , що
заперечує будь-яку політичну владу, невизнання авторитету, стихійність,
неорганізованість називається анархізмом; Б) Українську Центральну Раду
повалила Директорія УНР; В) більшовицька політика в галузі власності
називається роздержавленням; Г) Чортківський наступ УГА відбувся в серпні 1919
р.
6. Прочитайте рядки життєпису
історичного діяча й укажіть його:
«Роки
життя – 1886-1920. Визначний художник-графік. Навчався малювати самотужки,
удосконалював майстерність у Мюнхені (Німеччина). Професор, згодом ректор УАМ.
На замовлення УЦР і гетьманського уряду виконав проекти грошових знаків,
поштових марок, ,державного герба і печатки, форми для війська, обкладинок до
ратифікаційних актів, грамот з нагоди різних урочистих подій тощо.».
А) Михайло Бойчук; Б) Георгій Нарбут; В)
Олександр Мурашко; Г) Абрам Маневич.
7. Позначте назви (назву) військ, з
якими довелося воювати армії УНР у 1920 р.: 1) Добровольча армія Антона
Денікіна; 2)війська Польщі:
А) правильною є відповідь 1; Б) правильною
є відповідь 2; В) правильною є обидві відповіді; В) обидві відповіді
неправильні.
8. Вкажіть заходи, які були
складовими політики «воєнного комунізму»:
1) заборона приватного підприємництва і
торгівлі; 2) запровадження продрозкладки; 3) мілітаризація праці, зрівнялівка в
оплаті праці; 4) організація концесій, створення радянських трестів; 5)
повернення частини підприємств колишнім власникам; 6) проведення грошової
реформи, запровадження червінця; 7) створення спільних підприємств з іноземним
капіталом.
9. Встановіть відповідність між
поняттями та їх визначеннями:
1) конфронтація; А)
спеціальний режим, установлений на окупованій території;
2) реквізиція; Б)
необмежена політична, економічна ,ідеологічна влада РКП(б);
3) федерація; В)
примусове вилучення державного майна громадян, установ;
4) більшовицька диктатура; Г) протиборство, протистояння, сутички, конфлікт;
Д)
союзна держава, члени якої зберігають за собою суверенітет.
10.Встановіть послідовність подій.
А) Прийняття Конституції УСРР.
Б) Підписання Ризького миру.
В) Утворення Директорії.
Г) Встановлення Гетьманату.
ІІІ. Рефлексія.
Учитель робить візуальний
аналіз роботи учнів на уроці (у разі
потреби вказує на допущені помилки учнів під час організації роботи).
IV. Домашнє завдання.
Напишіть міні – есе про
одного з діячів Української революції. Укажіть, чим вас захопила саме ця
постать і які враження й емоції викликає її діяльність.
Коментарі
Дописати коментар